Kesim-Gofre-Pilyaj

Kesim işlemleri Hakkında Başlıca Bilgiler

 

Bıçak-Tam Kesim

Ofset baskıdan gelen malzeme üzerindeki çalışmaya uygun şekilde tam ve doğru yerlerden yapılması sağlanır.

Yarım Kesim

Bıçak ile malzemenin belli bir derinliğe kadar kesilmesi işlemidir. Genelde "etiket" işlerinde yapılan bir işlemdir.

PERFORAJ

Katlama, üretim sonrası kullanımlar veya koparma "kopar-al" için malzeme üzerinde sıralı ve hizalı deliklerin açılması işlemidir. Perforaj parçası olan ofset makinalarda baskı ile birlikte gerçekleştirilebilen veya ofset makinalar için bıçak yaptırarak perforaj işlemini gerçekleşebilmektedir.

PİLYAJ

Broşür, dosya, dergi vb. gibi ürünlerin kırım yerleri yapılması işlemine denir. Cilt işlerinde, katlanmayı kolaylaştırmak hem katlama yerlerinin yıpranmasını önlemek için, kağıt, karton veya mukavva üstünde oluk açmak özel bıçak kullanılarak kazanlı, pedallı veya maşalı makinalarda yapılan işlemdir. Pilyaj kalınlığı hem bıçağa verilen milimetrik kalınlık hem de forsa ayarını yaparak sağlanmaktadır.

GOFRE

Bir şekli malzemenin üzerinde kabartma işlemine denmektedir.. Gofre yapılacak yazı, imaj, logo v.b klişe ile üzerine aktarılması ve bunun kazanlı, pedallı maşalı gibi "tipo baskı makinaları"  belli bir basınç uygulanması ile yapılmaktadır. 
Gofre baskıda kullanılmakta olan klişelerin kalınlığı 3 mm'dir. Kalın gramajlı kağıtlarda ve malzemelerde 5 mm ve üzeri kalınlıktaki klişeler kullanılmaktadır.